skaldstudio: (Default)
[personal profile] skaldstudio
“Я люблю свиней. Собаки дивляться на нас знизу вгору. Кішки дивляться на нас зверху вниз. Свині дивляться на нас як на рівних” – сказав колись Чьорчілль.
Людина та свиня справді давно разом – приручення диких свиней відбулося ще за часів неоліту (5-3 тисячоліття до Р.Х.). За цілим рядом параметрів свиня  вельми близька до людини – ближча лише мавпа. Нас поєднують біохімія, формула крові, всеїдність, склад та засвоюваність їжі, і навіть хвороби. Отож, принаймні в цьому сер Вінстон точно мав рацію.

    Прийдешній 2019 рік за китайським календарем – рік Жовтої Земляної Свині (Кабана). В уявленні мешканців Піднебесної, Свиня завершує дванадцятирічний цикл. Їй приписують такі якості, як чуттєвість, плодючість та чесність. Здатність народити й вигодувати велику кількість поросят зробило свиню атрибутом кількох богинь-матерів. Згадати хоча б давньоєгипетську Ісиду, греко-римську Деметру (Цереру), кельтську Керідвен.
     А ось в іудаїзмі та ісламі свиню вважають нечистою твариною. Її мясо категорично заборонене для вживання. Очевидно, це повязано зі спекотним кліматом Близького Сходу, в якому свинина дуже швидко псується.
     Зрештою, у європейській, християнській традиції ставлення до свині також не надто приязне. Безневинній тварині приписують вади, властиві радше самій людині: грубість, невігластво, нахабність, нечистоплотність, хтивість і т.п. Звичка жадібно накидатися на їжу зробила свиню ще й уособленням одного зі смертних гріхів – чреволюбства. 

     Зате дикий кабан, або ж вепр, викликав повагу, змішану зі страхом. Адже він справжній лісовий боєць: сильний, лютий, живучий, здатний битися до кінця. Полювання на вепра вважалося вельми небезпечним заняттям. Тож ще в античні часи зображення дикого кабана увійшло до символіки. Щонайменше три римські легіони використовували його в якості своєї емблеми:


021п        800px-Roman_tile_antefix
  
Коли ж виникла геральдика, аристократи з охотою прикрашали свої щити зображенням вепра. Наряду з левом, ведмедем та вовком це була вельми популярна фігура.
 
кбн1
       Домашні тварини та худоба з’явилися на гербах пізніше. З часом знайшлося місце і для свійської льохи. 

       На гербовому щиті вепр зображується, як правило, в профіль, спрямованим геральдично праворуч (тобто ліворуч від глядача). Гербовий малюнок може представляти все тіло тварини, його частину, і навіть лише ікло. Основний колір вепра – чорний. Інші кольори також зустрічаються, але поширені менше. Зазвичай це червоний, золотий або срібний. На шиї вепра завжди щетина, а ікла, язик і ратиці часто мають інший колір.
      Це дуже активний і діяльний геральдичний звір: він може крокувати, спинатися, тримати якісь предмети.

 
600px-Siebmacher_Eber_01
     В більшості випадків геральдичний вепр є самцем, однак самиці також зустрічаються, хоч і дуже-дуже рідко.

   Ясна річ, побачити вепра можна насамперед на так званих промовистих гербах.
   Скажімо, німецьке слово “eber” означає “кабан”. Отож, міста Ебербах (північний Баден-Вюртемберг), Еберсбах-ан-дер-Фільс (Баден-Вюртемберг) і Еберсбах (Саксонія) мають на своїх гербах кабана:
кбн

        Хвилясті балки роблять герби ще більш красномовними, адже “bach” німецькою “струмок”.

          Схожа історія з гербом словацького міста Малацки, тільки там все складніше. Річ у тім, що слово malacka” означає порося, але не словацькою, а угорською. Втім, це лише одна з версій походження назви населеного пункту. Як би там не було, його герб прикрашає срібний вепр:

 
Coat_of_arms_of_Malacky

        Дикий кабан сам по собі грізний, а якщо ще й зі списом...
         Саме такий сюжет несе герб литовського міста Вепряй. Перекладу ця назва явно не потребує.
:-)))

 
Vepriai_Coat_of_Arms
       Мабуть, найцікавіший вепр на гербі литовського міста Лабанораса.
          Він грає на волинці, відомій у Литві з
XVI ст. як “Labanoro dūda”:

Labanoroherbas

      На гербі італійського міста Альбано Лаціале самиця вепра з поросятами. Місто претендує на походження від напівлегендарної Альба-Лонги, що вважається батьківщиною Ромула та Рема. За переказами, Альба-Лонга була заснована
бл. 1152 р. до Р.Х. Асканієм, якому напередодні наснився білий вепр. Оскільки Альба-Лонга стала також “матір’ю міст італійських”, на гербі її наступника цей факт підкреслюють поросята й девіз “
Mater Urbis”.
 
Albano_Laziale-Stemma

      Поширеним є також зображення голови вепра.
      Ось, наприклад, герб шведського роду фон Расс, що жив на території Естонії. Нам кольори щита вельми подобаються. :-)

 
расс

        А взагалі, однією головою обходяться далеко не завжди – якщо вже малюють, то не менше трьох. Саме стільки їх на гербі Шарля Кошон де Лаппарена (Charles Cochon de Lapparent), французького політика і міністра поліції часів Директорії. Цей герб також промовистий, оскільки “cochon” означає “свиня”.
 
800px-Blason_Charles_Cochon_de_Lapparent_(1750-1825)_chevalier.svg

     Мабуть, диких свиней досить, поговоримо про домашніх.
     Свійська свиня на гербі зазвичай не схильна до надмірної активності. Вона воліє мирно пастися, годувати поросят, чи просто медитувати біля дуба – так-так, сюжет відомої байки трапляється на гербах неодноразово.

     На гербі міста Моркоте, що в швайцарському кантоні Тічіно, бачимо сцену годування поросят:


  • 800px-Morcote-coat_of_arms.svg


         А на міському гербі французького Пурсьє (Pourcieux)  якраз свиня під дубом. За однією з версій, назва міста походить від “Porcals” або “Porcilis” і прямо пов’язана з вирощуванням свиней і торгівлею ними.

800px-Blason_ville_fr_Pourcieux_(Var).svg

      “Пятачок на гербі італійського міста Кастель-ді-Казіо прогулюється в очереті:
 
Castel_di_Casio-Stemma

       Колір тварини може бути різний, причому, крім визначених правилами геральдики, можуть застосовувати натуральні кольори. Наприклад, рожевий, як на гербі французького міста Бевей:
 
Blason_Beuveille_54.svg
      А творці герба району Боа-Вішта, що в португальському окрузі Лейрія, взагалі зробили свиню плямистою. Поєднання її зі “шляхетною” геральдичною лілеєю створює цікавий контраст:
 
Boavistaleiria


        Звісно, прикладів використання в гербах вепрів та свиней можна навести ще багато. Символ 2019 року представлений в геральдиці досить широко. Що ж, подивимось, яким боком повернеться він до нас. Сподіваємось, що рожевим рум
яним пятачком!

    Геральдична арт-студія Скальд щиро вітає клієнтів, друзів та гостей сторінки з Новим роком та Різдвом Христовим!
Бажаємо, щоб наступний рік був мирним, щедрим на приємні події та плідним в усіх відношеннях!

    Нагадуємо про знижки на розробку особових та родових гербів для військовиків Збройних Сил, Національної гвардії та інших силових структур. Розмір знижки збільшується, якщо військовик проходив службу в зоні АТО, нагороджений орденом чи медаллю.
Акція триватиме до повної перемоги!
Наш сайт: http://skald.io.ua/

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

skaldstudio: (Default)
skaldstudio

December 2019

S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 31    
Page generated 1/7/25 00:56

Expand Cut Tags

No cut tags